- Szczegóły
Systemy zabezpieczeń wykorzystywane w zakładach karnych
W większości przypadków systemy zabezpieczeń chronić mają przed intruzami próbującymi dostać się na teren danego obiektu. W przypadku więzień chodzi również, a raczej – przede wszystkim o to, aby zabezpieczonego obszaru nie opuszczały osoby, które nie mają do tego prawa. Przy czym, wykorzystuje się tu te same technologie, co w innych obiektach wymagających szczególnej ochrony.
Drut ostrzowy i systemy napłotowe
Trudno wyobrazić sobie zakład karny bez solidnego ogrodzenia, wyposażonego dodatkowo w bariery mechaniczne, takie jak drut ostrzowy. Ta nowoczesna wersja drutu kolczastego jest niezwykle trudna do sforsowania bez użycia specjalistycznych narzędzi. Ale samo ogrodzenie to za mało. W więzieniach montuje się więc również elektroniczne systemy napłotowe, do wykrywania prób przejścia przez ogrodzenie wykorzystujące takie urządzenia jak kable sensoryczne, czujniki piezodynamiczne i akcelerometry MEMS.
Bariery potrójnej technologii
Coraz częściej stosowane w zakładach karnych bariery wielu technologii łączą w sobie trzy elementy: barierę podczerwieni, barierę mikrofalową oraz czujkę mikrofalową. Bariery podczerwieni wykorzystują zjawisko tłumienia energii wiązki promieniowania z zakresu podczerwieni, natomiast bariery mikrofalowe – falę elektromagnetyczną wysokiej częstotliwości. Czujki mikrofalowe służą natomiast do ochrony tak zwanych „martwych stref".
Monitoring CCTV i kamery termowizyjne
W więzieniu nie może zabraknąć również systemu monitoringu wizyjnego, na który oprócz kamer składają się rejestratory przechowujące nagrany materiał, monitory umożliwiające śledzenie wydarzeń na żywo i późniejsze przeglądanie nagrań oraz oprogramowanie, które może liczyć ludzi i rozpoznawać ich twarze. Dodatkowe zabezpieczenie stanowić mogą kamery termowizyjne, sprawdzające się w momentach, w których tradycyjny monitoring zawodzi.