- Szczegóły
Ochrona obwodowa a warunki atmosferyczne
Zabezpieczenie terenu przed próbami wtargnięcia osób niepowołanych jest zwykle trudniejsze ze względu na dużą powierzchnię, jaka musi być skutecznie chroniona, a także na fakt, że systemy tego rodzaju są narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych, mogących zakłócać ich pracę, uniemożliwiając detekcję lub powodując fałszywe wzbudzenia systemu. Projektując ochronę obwodową, trzeba więc zwracać uwagę na potencjalne problemy związane z poszczególnymi rozwiązaniami. Przekonajmy się, które systemy będą szczególnie odporne na warunki atmosferyczne.
Jakie rozwiązania stosuje się w ochronie obwodowej?
Ochrona obwodowa może składać się z wielu współpracujących ze sobą czujek i systemów dobieranych pod kątem istniejących zagrożeń, a także rodzaju chronionego terenu. Wśród stosowanych rozwiązań znajdują się systemy instalowane na ogrodzeniach, które wykrywają wibrację, nacisk, zmianę potencjału elektrycznego czy dźwięk. Dostępne są także systemy zakopywane, których detektory umieszczane pod powierzchnią reagują na zmianę pola elektromagnetycznego powodowanego przez pojawienie się obiektu lub na nacisk. Trzecią grupą są czujki powierzchniowe – instalacje barierowe, telewizja przemysłowa, termowizja i systemy radarowe.
Jakie czujki będą najbardziej odporne na czynniki atmosferyczne?
Wśród różnych rozwiązań ochrony obwodowej obiektów można wskazać rozmaite typy detekcji odpornej na zakłócenia związane z czynnikami pogodowymi. Najmniej narażone na ich wpływ będą systemy naziemne reagujące na nacisk – wyjątkiem mogą być nawierzchnie pokryte grubą warstwą lodu. Dobrze poradzą sobie także systemy barier mikrofalowych, które opierają się na ocenie czasu, w jakim wyemitowana fala wraca do odbiornika. Będą sobie one radziły ze wszystkimi rodzajami opadów poza silnym gradem. Dobrze poradzą sobie także kamery termowizyjne, o ile obraz z nich jest poddawany zaawansowanej analizie komputerowej lub oceniany na bieżąco przez operatora systemu. Sprawdzą się także systemy napłotowe z czujnikami piezoelektrycznymi oraz perymetrycznymi.