- Szczegóły
Jak systemy alarmowe odróżniają wtargnięcia od zakłóceń z otoczenia?
Nowoczesne systemy alarmowe cieszą się rosnącą popularnością nie tylko ze względu na swoje niezawodne działanie, ale także maksymalne ograniczenie niepotrzebnych, fałszywych alarmów. Do takich systemów zaliczamy m.in. naziemne i podziemne systemy ochrony obwodowej, które pozwalają zadbać o bezpieczeństwo na zewnątrz budynków. Wyjaśniamy, dlaczego warto z nich korzystać i co decyduje o ich niezawodności.
Co to jest system ochrony obwodowej?
Systemy ochrony obwodowej montuje się na zewnątrz budynku. Dzielą się one na dwa rodzaje, czyli systemy naziemne, które montowane są na ogrodzeniach oraz systemy zakopywane w ziemi. W drugim przypadku mamy do czynienia z systemami, których działanie opiera się na czujnikach sejsmicznych, kablach sensorycznych oraz systemach ciśnieniowych. Zarówno ochrona obwodowa ogrodzeń, jak i zakopywane systemy ochrony obwodowej wyróżniają się bardzo wysoką czujnością. System ochrony obwodowej cechuje się wysoką efektywnością, nie powodując przy tym częstych, fałszywych alarmów. Dzieje się tak ze względu na zastosowanie specjalnych rodzajów czujników, które rozpoznają rodzaj docierających do nich sygnałów.
Jak system alarmowy rozpoznaje intruza?
Systemy ochrony obwodowej mają wiele zalet. Przede wszystkim są rozwiązaniem, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Cechują się wysoką czujnością oraz niską awaryjnością, a także odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Nowoczesna, zaawansowana technologia przekłada się także na minimalizowanie ryzyka rejestracji zakłóceń z otoczenia jako wtargnięcia na chroniony teren. Dzięki temu czynniki atmosferyczne np. silny wiatr nie uruchamiają alarmu, co przekłada się na komfort korzystania z systemu alarmowego. W przypadku systemów ochrony obwodowej niepożądane, fałszywe alarmy są minimalizowane ze względu na to, że czujniki adaptują się do otoczenia oraz możliwe jest ich indywidualne dopasowanie do każdej instalacji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych czujników systemy alarmowe „uczą się” rozpoznawać konkretne sygnały, które świadczą o zagrożeniu oraz ignorują zakłócenia z otoczenia.