- Szczegóły
Dlaczego czujki sejsmiczne i wibracyjne to dobre rozwiązanie dla zewnętrznej i wewnętrznej ochrony obwodowej?
Innowacyjność i skuteczność tych urządzeń wynikają z ich zdolności do mierzenia wibracji, przetwarzania ich na sygnały elektryczne oraz oddzielania wibracji generowanych przez potencjalnych intruzów od szumów tła. Wykorzystanie technologii piezodynamicznej oraz MEMS sprawia, że czujki te są niezwykle precyzyjne i niezawodne, co przekłada się na wysoką skuteczność ich działania.
W jakich systemach ochrony stosuje się czujniki wibracyjne i sejsmiczne?
Czujki oparte na technologii zjawiska piezoelektrycznego oraz MEMS są często wykorzystywane w systemach ochrony obwodowej stosowanych przez służby wojskowe, więzienne czy zakłady produkcyjne na całym świecie. Czujniki te stanowią doskonałe rozwiązanie dla zabezpieczania wielu różnych struktur ze względu na swoją precyzję, niezawodność i szerokie spektrum zastosowań. Zarówno przetworniki piezoceramiczne jak i MEMS zamieniają na napięcie wibracje, powstałe na chronionej strukturze, a inteligentne algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów dokładnie je analizują. Wykorzystanie tego zjawiska sprawia, że czujki wibracyjne doskonale sprawdzają się jako element zabezpieczeń przed próbami włamań przez drzwi, okna, ściany, kraty czy ogrodzenia. Na zewnątrz obiektów często stosuje się również czujniki sejsmiczne – urządzenia zakopywane w ziemi zdolne do skutecznego pomiaru i analizy jej wibracji. Czujniki sejsmiczne są w stanie zaalarmować, gdy po ziemi nad nimi przejdzie intruz.
Systemy wewnętrzne
Jednymi z najnowocześniejszych systemów wykorzystujących dualne wewnętrzne czujki wibracyjne są serie SPC PRO i Xensity. Dzięki zaawansowanej technologii piezodynamicznej połączonej z technologią MEMS urządzenia z tych serii potrafią wykrywać praktycznie wszystkie rodzaje ataków, nawet takie działania intruzów jak cięcia czy wiercenia przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Nowoczesne funkcje takie jak konfiguracja i kalibracja za pomocą aplikacji mobilnej oraz natywna obsługa topologii gwiazdy sprawiają, że systemy te są nie tylko skuteczne, ale również wygodne w obsłudze.
Wykorzystanie czujników wibracyjnych w ochronie powierzchni ze szkła
Czujki wibracyjne doskonale sprawdzają się także w ochronie powierzchni szklanych. Urządzenia takie jak SN—SPC—GL są wyposażone w czujnik próby demontażu i sabotażu magnetycznego, co czyni je jednymi z najbardziej niezawodnych na rynku. System ten działa na każdym typie szkła, zarówno wielowarstwowym, jak i zbrojonym, dzięki czteropoziomowej cyfrowej regulacji czułości.
Warto zauważyć, że instalacja czujek wibracyjnych jest prosta i szybka. Można je zamocować w dowolnej płaszczyźnie i orientacji za pomocą dołączonych uchwytów. Dodatkowo ich konfiguracja i kalibracja może się odbywać za pomocą bezpłatnych aplikacji kompatybilnych z głównymi systemami mobilnymi dostępnymi na rynku.
Systemy zewnętrzne zakopywane
Zewnętrzne czujniki sejsmiczne są wykorzystywane w unikalnym systemie Sisma CP. Zastosowanie zakopywanych czujników piezoelektrycznych wspieranych przez nowoczesne algorytmy analizy sygnałów oraz detekcję różnicową sprawia, że jest to jeden z najbardziej niezawodnych systemów do dyskretnej ochrony dużej gamy obiektów. Sisma CP jest systemem całkowicie niewidocznym dla intruza, przez co praktycznie niemożliwe jest jej ominięcie. Czujniki sejsmiczne zakopywane są pod grubą warstwą ziemi co dodatkowo zabezpiecza je przed przypadkowymi uszkodzeniami i próbami sabotażu. System objęty jest 10-letną gwarancją producenta – jest to potwierdzenie najwyższej jakości wykonania i detekcji.
Systemy zewnętrzne napłotowe
Systemy napłotowe są najczęściej pierwszą linią ochrony obiektu, sygnalizującą o ataku już w pierwszych sekundach jego trwania. Dają one najwięcej czasu na reakcję co zdecydowanie zwiększa skuteczność systemu alarmowego. Jedną z podstawowych technik detekcji przejścia lub innego ataku na ogrodzenie jest analiza wibracji, skrętów i odgięć na nim powstałych. Także w tym przypadku jednymi z najlepiej sprawdzających się technologii są czujniki piezoelektryczne oraz MEMS. Systemy takie jak Fusion P2P lub Torsus 50 precyzyjnie analizują wszystkie sygnały z ogrodzenia i skutecznie odrzucają te spowodowane zakłóceniami środowiskowymi. Alarm zgłaszany jest tylko w wypadku nieuprawionego przejścia przez ogrodzenie.