Czujki dualne

Wykrywanie mikrofalami i podczerwienią w czujkach dualnych

Wyjątkowa jakość i precyzja działania czujki dualnej wynika z połączenia w jednym urządzeniu dwóch technik detekcji. Detektor sumuje w sobie zalety systemów rozpoznawania obiektów za pomocą pasywnej podczerwieni oraz wiązki mikrofalowej.

Czujki dualne badają zmiany promieniowania podczerwonego w ich polu widzenia. To niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie emituje każdy obiekt – jest związane z emisją ciepła, której skalę można rejestrować obserwując podczerwień. Na tej zasadzie działają też kamery termowizyjne.

Równocześnie czujka dualna wykrywa obiekty, które zakłócają tor wysyłanych przez nią mikrofal. Tym razem do analizy wykorzystywane jest zjawisko Dopplera, które rejestruje powstawanie zmian częstotliwości mikrofal w skutek pojawiania się nowych obiektów. Ten mechanizm stosowany jest w czujkach mikrofalowych.

Czujki dualne – korzyści dwóch systemów

Oba sposoby wykrywania stosowane w czujkach dualnych uzupełniają się. Czujka dualna analizuje dane otrzymane z dwóch źródeł i dzięki temu z większą dokładnością ocenia badane obiekty. System wchodzi w stan alarmu wyłącznie w sytuacji naruszenia sekcji podczerwieni i mikrofali w tym samym czasie, co pozwala na uniknięcie fałszywych alarmów. Dzięki podwójnej analizie nie reaguje na ruchy roślin na wietrze czy pojawienie się w polu ochrony małych zwierząt.

Czujki dualne są idealnym rozwiązaniem dla obiektów zewnętrznych, takich jak składy materiałów na otwartej przestrzeni, stacje wysokiego napięcia lub elektrownie.  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą czujek dualnych. Oferujemy także zabezpieczenia wewnętrze, jak np. zamki szyfrowe. Nasi specjaliści chętnie udzielą informacji na temat wszelkich systemów ochrony.